Zadejte svůj dotaz na převod jednotek
Teplota
Teplota je základní fyzikální veličinou soustavy SI s jednotkou kelvin (K) a vedlejší jednotkou stupeň Celsia (°C). Nejnižší možnou teplotou je teplota absolutní nuly (0 K; -273,15 °C), ke které se lze libovolně přiblížit, avšak nelze jí dosáhnout.
Další významnou vedlejší jednotkou teploty je stupeň Fahrenheita (značka °F). Dnes se Fahrenheitova stupnice oficiálně používá v USA, jeho závislých územích (Portoriko, Guam, ...), Libérii, Belize a Kajmanských ostrovech. Dále se v omezené míře používá v Kanadě. Převod stupňů Fahrenheita na stupně Celsia lze realizovat dle tohoto vzorce: °C = 5/9 * (°F-32).
V obecném významu je to vlastnost předmětů a okolí, kterou je člověk schopen vnímat a přiřadit jí pocity studeného, teplého či horkého.
V přírodních a technických vědách a jejich aplikacích je to skalární intenzivní veličina, která je vzhledem ke svému pravděpodobnostnímu charakteru vhodná k popisu stavu ustálených makroskopických systémů. Teplota souvisí s kinetickou energií částic látky.
Teplota je ústředním pojmem termiky a klíčovou veličinou pro popis tepelných jevů. Projevuje se i v mnoha dalších fyzikálních jevech a závisí na ní mnohé makroskopické mechanické, elektromagnetické i chemické vlastnosti látek. Její význam zasahuje do širokého spektra oborů lidské činnosti, je důležitým pojmem např. v průmyslových aplikacích, lékařství a ekologii.